הבהלה לדרכון

אירופה אטרקטיבית יותר מישראל

מעריב : אמיר חצרוני

התחלתי את חיי עם דרכון אחד ישראלי . מאז נוספו למאזני עוד שני דרכונים בצבע בורדו, רומני ופולני, ועוד היד נטויה. סדרת הכתבות המדוברת של ערוץ עשר על הבהלה לדרכונים זרים חושפת את מה שכולנו יודעים: ערכו של הדרכון הישראלי הכחול נמוך .

לראיה – התורים הארוכים של ישראלים אשר צובאים על שערי קונסוליות אירופאיות, מחזיקים בידם מסמכים מצהיבים בני 70-80 שנים המצביעים על קשר קלוש לאירופה של לפני מלחמת העולם השניה בתקווה לזכות בכרטיס כניסה לעולם המערבי, שיאפשר להם לחגוג בברלין, ולעבוד בלונדון.

מנגד, באגף הקונסולרי של שגרירות ישראל באירופה, שוררת שממה.

מאות אלפי ישראלים ניצלו בשנים האחרונות זכות אבות על מנת להפוך לאירופאים, אך רק אלפים בודדים של אירופאים השתמשו בשורשים יהודיים על מנת לזכות בדרכון ישראלי.

הסיבה פשוטה  – אירופה אטרקטיבית יותר.

היא עשירה יותר (התל"ג לנפש במדינות כגון גרמניה או הולנד גבוה מזה של ישראל בשלושים אחוזים לפחות), נוחה יותר , מבטיחה פנסיה ודאית יותר ותנאים סוציאליים משופרים בערבות הממשלה, ובעיקר בטוחה יותר.

בכל פעם שמתחממת הגזרה בעזה אני מקבל טלפונים מחברים, אשר מבקשים לבדוק אם אפשר לעבור לגור אצלי בבית עד יעבור זעם – כי אני גר רחוק יחסית מהגבול ויש לי מקלט .

בכל פעם אני נותן אותה תשובה: הבית סגור, כי בעליו טס לחוץ לארץ. הביטחון האישי שלי עומד מעל לאינטרס הלאומי, ואת תפקידי בכוח הלוחם סיימתי כשהשתחררתי משירות חובה – שלא על מנת לעלות שוב על מדים אמיתיים או וירטואליים.

ההיסטוריה הישראלית מצביעה על מחזורים של חמש שנות רגיעה בממוצע בין התלקחות להתלקחות, כאשר ההתלקחויות הופכות לאחרונה ממלחמות בזק בעצימות גבוהה לפיגועים כרוניים מתמשכים משולבים בירי טילים ורקטות.

אפשר לחיות עם זה, כמו שחיים עם מחלה כרונית; השאלה אם אי אפשר לחיות טוב יותר במקום אחר.

מי שגר בישראל מטעמים אידיאולוגיים כנראה ימשיך להתגורר כאן.

רבים , כמוני נמצאים כאן בעיקר כי זו האופציה הנוחה ביותר נכון לרגע זה לא יישארו – אם וכאשר ייפתחו אופציות אחרות טובות הרבה יותר.

סקר שנערך לאחרונה מצא כי למעלה מ80 אחוזים מהישראלים אינם רואים ברכישת דרכון זר מעשה אנטי-ציוני.

אפשר להתווכח אם דעה כזו כשלעצמה עדיין ציונית, אבל זה מיותר – כי הציונות הפכה לפראזה חסרת משמעות, כאשר היא מנסה להכיל בתוכה גם את מרצ וגם את הבית היהודי ואולי אפילו גם את מיכאל בן ארי.

המלחמה הבאה, שתתרחש בפורמט כזה או אחר בעתיד הלא רחוק, כי הפער שבין ההתעקשות הישראלית לשמר את ההתנחלויות ולהחזיק בשטחים לבין השאיפה הפלשתינאית לממש את זכות השיבה אינו ניתן לגישור, תתנהל בלעדיי.

מובן מאליו שאני לא מוכן למסור את חיי בשביל קבר רחל, אבל אפילו לא מוכן להיפצע קלות מטיל בתל-אביב.

מותר לי לחיות בשלווה, גם אם השלווה הזו אינה עולה בקנה אחד עם הגשמת החזון הציוני.

בכלל, הגיע הזמן שנבין כי אנחנו חיים בעולם גלובלי, שבו אין עוד ערך לסמל.

הנאמנות של אזרח למדינה אינה חזקה יותר מהקשר של שחקן כדורגל לקבוצה. שניהם יעזבו ברגע שיקבלו הצעה טובה יותר מהמתחרה.

לכן, כדאי שנחשוב איך עושים את החיים בישראל יותר קלים ונעימים .

תגיות:

עורך דין אזרחות ספרדית

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

golanjonathan@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב